25.Troya Kültür-Sanat Ödülleri Verildi

25. Troya Kültür-Sanat Ödülleri, yıllarını kültürümüzü araştırmaya, zenginleştirmeye, gelecek kuşaklara bir kültür mirası olarak bozulmadan aktarmaya adamış; uğraşlarını ve başarılarını çeşitli alanlarda sergileyerek çağdaş, demokratik, laik, aydınlanmacı kültürümüzün oluşumuna katkıda bulunmuş mücadeleci bilim insanı, sanatçı ve kurumlara verilen ödüller Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapılan coşkulu bir törenle sahiplerine verildi. Tören öncesinde A.İlhan Gülek’in hazırladığı, Gülsen Tuncer ve Ender Yiğit sunduğu “Madenin Türküsü” adlı özel gösteri sergilendi.

Törende konuşan Bakırköy Belediye Başkanı Dr.Bülent Kerimoğlu, “Böylesine değerli sanatçı ve aydınları ağırlamaktan çok mutluyuz. Ancak onlar misafirimiz değil, ev sahipleri çünkü Bakırköy kültür ve sanatın başkentidir. Sanata ve sanatçıya hak ettikleri saygıyı göstermeye, tıpkı önderimiz Atatürk gibi onları el üstünde tutmaya devam edeceğiz. Çünkü bu karanlık günlerden çıkışımız sanatın, kültürün ve bilimin ışıttığı yoldan yürüyerek olacaktır.” Dedi.

Atatürkçülük Ödülü’nü alan Sinan Meydan, “Çare Atatürk’tür, gelecek Atatürk’tür. Atatürkçülük Ödülü’nün ne anlama geldiğini biliyor, bu yolda üstlendiğim sorumluluğun bilinciyle bu ödülü Çanakkale’den Afrin’e tüm gazilerimiz ve şehitlerimiz adına alıyorum.” dedi.


Troya Özel Ödülü’nü alan Yeşil Artvin Derneği temsilcileri sahneye “Artvinime Dokunma, Yeşilime Dokunma! atkısıyla çıktılar ve “Cerattepe’de mücadele daha bitmedi, Artvinli son özünü daha söylemedi.” Dediler.


Tören verilen kokteylle sona erdi.


25. Troya Kültür-Sanat Ödülleri Töreni’nde diğer ödüller şöyle dağıtıldı.

Çağdaş Halk Müziği: Nurettin Rençber, Edebiyat: Sel Yayıncılık, Fotoğraf: Şevket Şahintaş, Halk Müziği: Ekrem Çelebi, Halk Oyunları: Adnan Baydili, Plastik Sanatlar: Muhsin Kut, Pertev Naili Boratav Halkbilimi: Nail Tan, Sinema: Göksel Arsoy ve Gülse Birsel, Şiir: Egemen Berköz, Tiyatro Gülriz Sururi.12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör