Mustafa Kemal Kargaları Hep Kovaladı

StartFragment

Mustafa daha Selanik’te ve küçücük bir çocukken dayısının tarlasında, onların emeğini çalmaya çalışan kargaları kovalıyordu.


Mustafa Kemal, daha otuz yaşındayken Trablusgarp’ı işgal edip Osmanlı’yı parçalamaya çalışan İtalyanlarla savaşıp dönemin genç leş kargasını Kuzey Afrika’dan kovalıyordu.


Aynı leş kargaları, 1.Dünya Savaşı’nda hep birlikte Çanakkale Boğazı’na çöktüler ama karşılarında elinde sopası Mustafa Kemal’le karşılaştılar. Kimi kaçtı, kimi kaçamadı bile.


1.Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’nun başına üşüşüverdi aynı kargalar, büyük bir açlıkla ve geçmişin kiniyle. Kargalar: “Bu sefer oluyor. Her birimize bir parça var Anadolu’da. Seninki mi büyük olacak, benimki mi?” derken, Kocatepe’den atlayıverdi Mustafa Kemal Paşa karga ordusunun başına, yine yedirmedi.


Sonra "Atatürk" diye çıktı leş kargalarının karşısına. Tertemiz Anadolu insanının kafasını hurafelerle, boş inançlarla doldurup, pırıl pırıl beyinlerini yemek isteyenlere “kışt” dedi. Güvercinlerle, bembeyaz barış güvercinleriyle doldurdu, Türkiye’yi, dünyayı.


O öldükten sonra, o kara kargalar yeniden geldilerse, yeniden üşüştülerse de Türkiye’nin, insanlarımızın üzerine; biliyoruz ki bir yüksek sesli “kışşşt”a bakar her şey ve “geldikleri gibi giderler.”


Haydi! Önce derin bir nefes, sonra: "Kışşşt!"


Gitmezlerse, Mustafa Kemal gibi yüksek sesle bir daha.


Sonra bir daha, bir daha.

EndFragment


94 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör